História liečivých rastlín, 4. časť

História liečivých rastlín, 4. časť

Collection of fresh aromatic herbs

Skorocel kopijovitý priniesli so sebou pionieri do Ameriky po jej objavení, kde ho Indiáni nazvali stopa bieleho muža, lebo jeho lepkavé semená sa roznášali na topánkach a kolesách vozov, tak zakrátko rástol skorocel všade.

Prvosienka jarná, podľa ľudového podania vyrástla na mieste, kde svätý Peter položil svoje kľúče, podľa toho dostala ľudové pomenovanie peterkľúč. Tento názov sa používa aj v iných jazykoch.

Dub letný v ťažkých časoch hladomoru zachraňoval životy tým, že jeho plody- žalude ľudia jedli, pražené žalude nahrádzali kávu.

Rozmarín lekársky spolu s ďalšími bylinkami slúžil na výrobu éterického oleja, ktorý považovali alchymisti za duševnú silu rastlín, ktorá rozochvieva dušu človeka.

Ruta voňavá je spojená so ženou, čo potvrdzuje povera zo stredoveku, že ak žena má problémy s počatím dieťaťa, má si dať na prst pri milovaní prsteň upletený zo stonky ruty.

Šalvia lekárska bola známa už v 14. storočí, kedy saleziánsky lekári sa pýtali, že prečo zomiera človek, ktorému v záhrade rastie šalvia? A odpovedajú, že žiadna rastlina nie je dosť silná proti smrti.

Baza čierna sa považuje za symbol smútku. Podľa ľudového podania bol kríž, na ktorom ukrižovali Ježiša z bazového dreva a aj zradca Judáš sa obesil na baze.

Saturejka záhradná je rastlina lásky. Gréci ju zasvätili Dionýzovi, Rimania Bakchusovi – bohom vína a voľných mravov. V stredoveku ju zakázali pestovať mníchom v kláštorných záhradách, lebo vyvolávala hriešne myšlienky.

Pestrec mariánsky sa svojimi tŕňmi spája od čias ukrižovania Ježiša Krista s jeho ukrižovaním a nazýva sa Kristova koruna.

Zlatobyľ obyčajná oddávna patrila k najdôležitejším rastlinným surovinám na výrobu farieb na vlnu a plátno.

Podbeľ liečivý bol od najstarších civilizácií spojený s účinkom proti kašľu. Gréci aj Rimania ho volali kašľová rastlina. V stredoveku sa fajčil ako prevencia proti kašľu.

Veronika lekárska sa v stredoveku používala proti morovým epidémiám a na mnoho ďalších ochorení. Vo Francúzsku ju pili ako čierny alebo zelený čaj.

Fialka trojfarebná symbolizuje lásku. Iste to súvisí s jej vôňou, pre ktorú ju v starom Grécku zasvätili Afrodite a v Ríme Venuši – bohyniam lásky.

… a to je z histórie liečivých rastlín všetko. Aspoň zatiaľ.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *