História liečivých rastlín, 3. časť

História liečivých rastlín, 3. časť

Collection of fresh medicinal herb on white background

Ľubovník bodkovaný v stredoveku považovali za rastlinnú silu proti čarodejníctvu a nástrahám diabla, chránil pred hromom a bleskom.

Yzop lekársky sa v starých časoch používal na čistenie kostolov a očisťovanie malomocných. V domácnostiach sa sypal na podlahu, okolo stien, na police proti hmyzu a odvarom sa zbavovali vší.

Orech kráľovský Rimania zasvätili bohovi Jupiterovi. Vtedy orech stotožňovali so žaluďom a považovali ho za božské jedlo.

Borievka obyčajná má taký silný dezinfekčný účinok, že v časoch morových epidémií odporúčali žuvať plody ako prevenciu proti ochoreniu a dymom z borievky dezinfikovali príbytky.

Levanduľa úzkolistá sa ešte pred vynájdením mydla pridávala do vody na umývanie a slúžila aj na kozmetické účely.

Srdcovník obyčajný používali starí Gréci na zmiernenie obáv a strachu pred pôrodom, po pôrode pomáhal sťahovať maternicu.

Pyštek obyčajný používali stredovekí bylinkári na výrobu masti na hemoroidy. V ľudových poverách slúžil proti porobeniu.

Ľan siaty už v najstaršej dobe slúžil ako potrava, neskôr na výrobu plátna, ľanový olej má široké uplatnenie a semeno je výborným liekom.

Majorán záhradný považovala bohyňa krásy a lásky Afrodita za symbol radosti. Rozdával pokoj, ktorý bol pri radovánkach bohov veľmi dôležitý.

Slez sa za veľkého filozofa Pythagora pokladal za posvätný. Bol symbolom ovládania vášní, čo bolo nevyhnutné pre každého, kto chcel dosiahnuť múdrosť, slobodu a zdravie.

Medovku lekársku používali mnísi rehole karmelitánov v Paríži už v 17. storočí na výrobu karmelitánskeho liehu, čo bol s prísadou škorice, muškátu a klinčeka univerzálnym liekom.

Vachtu trojlistú nazývali v starom Grécku mesačná rastlina, lebo kvitne približne mesiac a pomáha pri bolestiach počas menštruácie.

Bazalka pravá podľa ľudového podania vyrástla okolo Ježišovho hrobu po jeho zmŕtvychvstaní. Grécka ortodoxná cirkev z nej pripravujú svätenú vodu a kladú ju k oltárom.

Pamajorán obyčajný v stredoveku gazdinky pridávali počas žatvy koscom do jedla, aby ich chránil pred uštipnutím hadom, aby si uchovali dobrú myseľ a chuť do práce.

Petržlen záhradný v starom Ríme verili, že dáva silu a chráni pred nadmerným pitím vína. Preto ho dávali jesť gladiátorom pred zápasom, aby im dodal silu.

Fazuľu záhradnú doviezli z Peru a slúžila ako exotická ozdobná rastlina. Potom ľuďom zachutila a v 17. storočí sa na jej počesť organizovali fazuľové slávnosti, ktoré jej pomohli rozšíriť sa do celej Európy.

Už sme sa tomuto seriálu venovali 3-krát. Posledné rastliny a ich históriu spomenieme v ďalšom článku…

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *