História liečivých rastlín, 2. časť

História liečivých rastlín, 2. časť

Collection of fresh medicinal herb on white background

Kapusta obyčajná sa v staroveku pestovala na liečenie, nazývali ju liekom chudobných, často pomáhala lepšie ako vtedy najdrahšie lieky.

Nechtík lekársky používali starí Egypťania ako omladzujúci prostriedok.

Vres obyčajný bol obľúbený u starých Slovanov, ženy nosili kytičku vresu za pásom ako ochranu pred zlými silami a kúsok konárika sa dával aj do svadobného venčeka, aby oblo manželstvo šťastné.

Rasca lúčna v antických dobách sa používala ako ochrana pred čarodejnicami a bola súčasťou aj nápojov lásky.

Zemežlč bola známa už v najstaršej dobe ľudstva. Podľa gréckej báje sa ňou vyliečil aj centaurus.

Čakanka obyčajná bola v starom Egypte považovaná za čarovnú bylinu, ktorá dávala krásu a úspech a prinášala šťastie v láske vtedy, keď bola odtrhnutá na sv. Petra.

Benedikt lekársky dostal názov „požehnaný bodliak“, lebo v časoch morových epidémií bol najúčinnejším liekom na túto chorobu.

Turanec kanadský doviezli do Francúzska v roku 1653 zo severovýchodnej Ameriky. O jeho životaschopnosti svedčí to, že jeho lietajúce semená sa odtiaľ rozšírili takmer do celej Európy a Ázie.

Echinacea purpurová bola tradičnou liečivou rastlinou severoamerických Indiánov, ktorí pri bolestiach žuvali koreň, ako mi dnes berieme acylpirín, listy prikladali na rany a šťavou liečili miesto po uhryznutí hadom.

Praslička roľná sa oddávna používala na čistenie cínových nádob. Dokazuje to aj jej čistiacu schopnosť v ľudskom organizme.

Fenikel obyčajný sa v stredoveku vešal nad vchodové dvere, aby zabránil vstupu čarodejniciam, ktorých bolo v tých časoch veľa.

Jahoda obyčajná je zasvätená Venuši. Ospievali ju rímski básnici Ovídius a Vergílius, slávny botanik Linné sa s ňou vyliečil z dny.

Jastrabina lekárska je od počiatku ľudstva spájaná s mliekom. Je rozšírená hlavne vo Švajčiarsku, kde ju kvitnúcu spásajú kravy, ktoré potom dávajú viac mlieka.

Kručinka farbiarska už v atických dobách slúžila na farbenie plátna, po máčaní vo vode získavali vlákno, ktoré spracovávali podobne ako ľan.

Ginko dvojlaločné je jediný druh zo skupiny rastlín, ktoré rástli na Zemi v druhohorách pred zhruba dvesto miliónmi rokov. Nedá sa zaradiť ani medzi ihličnaté, ani medzi listnaté stromy a vytvoriť skupinu nemá s kým, čiže je ojedinelý.

Ďalším rastlinám a ich histórii sa budeme venovať nabudúce…

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *